A A A

Czym są i jak działają wibroprasy?

Eleganckie i trwałe kostki brukowe, będące stałym elementem ulic, ale też prywatnych posesji nie mogłyby powstać, gdyby nie wibroprasy. Czym tak naprawdę są i w jaki sposób funkcjonują tego typu urządzenia? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Czym jest wibroprasa?

Wibroprasa to urządzenie skonstruowane w celu produkcji elementów betonowych, takich jak kostka brukowa, płyty chodnikowe czy krawężniki. Wytwarza ona produkt poprzez zagęszczenie betonu oraz formowanie go do postaci bloczków przy wykorzystaniu palet produkcyjnych.

Jak działają wibroprasy?

Wibroprasy działają w oparciu o dwa procesy, takie jak:

  • wibrowanie – na tym etapie mieszanka betonowa jest wstrząsana po to, aby masa rozłożyła się równomiernie na całej palecie; wibrowanie ma na celu ogranicza lepkość betonu i sprawia, że każdy z wytworzonych elementów (na przykład poszczególne kostki brukowe) cechują się tymi samymi właściwościami;
  • prasowanie – w drugim etapie ma miejsce ściskanie mieszanki betonowej przy użyciu specjalnego stempla, dzięki czemu z masy usuwa się pęcherzyki powietrza, na skutek czego staje się ona bardziej gęsta i zwarta.

Oba te etapy pozwalają na uniknięcie błędów podczas produkcji elementów betonowych. W ostatnim kroku tak powstałe elementy betonowe są odstawiane, aby zyskały swoje ostateczne parametry.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje wibropras?

Pierwszym z rodzajów urządzeń służących do wytwarzania elementów betonowych, spotykanych na placach budowy, są wibroprasy kroczące. Cechuje je łatwość w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Maszyna tego typu porusza się po linii prostej, wytwarzając poszczególne elementy betonowe.

Drugim często spotykanym typem urządzeń są wibroprasy stacjonarne. Jak sama nazwa wskazuje, służą do wytwarzania elementów betonowych na miejscu, a więc w zakładach produkcyjnych. Składają się ze stołu wibracyjnego oraz zamieszczonych pod spodem wibratorów mechanicznych, mających za zadanie przenoszenie wytworzonych drgań bezpośrednio na blat i umieszczoną na nim mieszankę betonową.

Masz pytania?

Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące form do kostki brukowej i galanterii betonowej na wibroprasy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
RODO
Pliki cookies
AKCEPTUJĘ