A A A

Obróbka cieplno-chemiczna: nawęglanie

Proces nawęglania jest stosowany od lat do obróbki przedmiotów wykonanych ze stali niskowęglowej i wysokostopowej. Jakie są podstawowe metody nawęglania i czym się od siebie różnią?

Czym jest nawęglanie?

Nawęglanie jest procesem obróbki cieplnej, w trakcie której dochodzi do nasycenia węglem powierzchni danego materiału (zazwyczaj stali niskowęglowej lub wysokostopowej). Proces ten ma za zadaniem zwiększyć wytrzymałość i twardość materiału. Ponadto nawęglanie zwiększa odporność na zużycie na skutek dyfuzji węgla do powierzchni stali, tworząc wytrzymałą obudowę – przy zachowaniu znacznie mniejszej twardości w rdzeniu. Gdy zawartość węgla w stali przekracza pewien procent, nie wpływa ona na większy poziom twardości surowca. Dodatkowo węgiel na tym etapie nie ulega rozpuszczeniu. Głębokość utwardzenia stali zależy od czasu nawęglania i intensywności węgla działającego na powierzchnię.

Podstawowe metody nawęglania

Podczas gdy podstawowa zasada nawęglania nie zmieniła się zbytnio od samego początku, techniki wprowadzania węgla na powierzchnię obrabianych materiałów ulegają poprawie. Poniżej omówienie podstawowych procesów nawęglania:

  • nawęglanie w proszkach – przedmiot poddawany obróbce cieplno-chemicznej znajduje się w pojemniku wypełnionym sproszkowanym węglem drzewnym, wzbogaconym węglanem baru. Proces nawęglania przeprowadza się w temperaturze 900 stopni Celsjusza;
  • nawęglanie gazowe – obiekt do nawęglenia umieszcza się w środowisku gazowym (zwykle jest to gaz ziemny) w piecu muflowym. Proces obróbki przebiega w temperaturze ok. 850 stopni Celsjusza;
  • nawęglanie w ośrodkach ciekłych – przedmiot poddawany obróbce cieplno-chemicznej zostaje nawęglony w temperaturze około 850 stopni Celsjusza przy użyciu mieszanki soli wzbogaconej karborundem SiC;
  • nawęglanie w złożach fluidalnych – obiekt umieszcza się w złożu fluidalnym (tworzonym przez cząstki glinu);
  • nawęglanie próżniowe – ta metoda nawęglania odbywa się w obniżonym ciśnieniu, najczęściej w środowisku metanu;
  • nawęglanie jonizacyjne – przedmiot poddawany obróbce jest nagrzewany w piecu próżniowym w środowisku węglowodoru.

Masz pytania?

Zadzwoń do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące form do kostki brukowej i galanterii betonowej na wibroprasy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
RODO
Pliki cookies
AKCEPTUJĘ
Ogólne warunki sprzedaży